colontitle

3 жовтня - 170 років від дня народження Кіріака Костанді

"ВИБРАТИ КАМЕРТОН ДЛЯ ЦЬОГО ДНЯ ЗМІГ БЕЗ ПРАЦІ. ДЛЯ ВСІХ, ХТО ЛЮБИТЬ ОДЕСЬКИЙ ЖИВОПИС, ВОНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З КІРІАКУ КОСТАНДІ. ХУДОЖНИК, ПРОСВІТНИК, ВЧИТЕЛЬ.

"Кіріак Костанді - наша художня совість", - писав 1910 року художник П.Нілус. Пройшло більше ста років, але це відчуття не притупилося.
Кіріак Костянтинович Костанди народився 3 жовтня 1852 року у Дофінівці під Одесою, помер 3 жовтня 1921 року у Одесі. Про нього писали І.Рєпін та І.Айвазовський, В.Стасов та І.Крамський. Але, мабуть, найяскравіші, щирі спогади про вчителя залишив художник Амшей Нюренберг, майстер іншого стилю, друг Маяковського, Шагала, Фалька, і - тим не менш - зумів крізь десятиліття пронести любов до першого вчителя. і футуриста, як Давид Бурлюк, стукати палицею на виставці Салона Іздебського 9 повторюючи витівку Рєпіна) і давати путівку в життя Фраєрману, Нюренбергу. Амшей Маркович Нюреберг залишив поетичні спогади про вчителя. Покажу кілька фрагментів Для нас, учнів Костанді, ім'я його - символ не лише чудового художника та чудового педагога, а й чудової людини.

Світ живопису Костанди невеликий: південна прибережна дача, тихі рожево-жовті заходи сонця, бузки і акації, що щедро розрослися, заснули в садах церковки, рідкісні фігури сумних ченців і старих і сім'я з усім її побутом - ось і все. Але якою величезною значимістю наділений цей світ! Все набуває в мистецтві Костанді якийсь тільки йому властивий, хвилюючий поетичний зміст. Поезія Костанді – особлива. Це поезія, що пройшла через вимогливий розум і суворий смак, поезія, очищена від усіляких умовностей та награнощів. Ось чому костандіївська поезія не гасне і не старіє. Костанді перший відкрив тонку та гарячу красу одеського пейзажу. І тепер вся одеська природа ніби носить на собі легкий друк його дивовижного ока, схвильованого серця. Левітан відкрив поезію північної природи. Костанді – південної. Про палітру Костанді можна писати цілі трактати. Його фарби чисті, яскраві, звучні, як фарби уральського самоцвітного каміння. Він добре знав закони контрастів кольору та широко користувався ними. Чіткий, впевнений малюнок, делікатний і водночас живий мазок і тонка оброблена поверхня. І мав рацію Рєпін, коли, захоплюючись невеликими полотнами Костанди, називав їх "діамантами". Так, це справжні, ніколи не згасаючі діаманти!

Майже кожен з нас, учнів художнього училища, мав свій роман із популярною тоді картиною Костанді "Блакит". Багато ліричних годинників було пережито перед цією роботою. Ми приходили в музей потай заради "Сірені" (вона святково висіла в центрі стіни в багатій рамі, вставленій у чорний кіот) і довго смиренно простоювали перед нею. Наситивши юні жадібні очі, йшли, щоб на вулицях і вдома з ніжністю згадувати усі хвилюючі деталі, зігріватися, жити ними. Минули роки. Багато чого в моїх поглядах на живопис, на мистецтво змінилося, але ті перші почуття (те, що художники називають "перше ах!"), Які поселила "Бэз" в моїй душі, продовжують жити і хвилювати і до цього дня. Скільки разів я ловив себе на тому, що на квітучі весняні сади дивився очима Костанді. Але в молодості ми не схильні були глибоко аналізувати. Насамперед у "Сірені" я бачив лише чудові фосфорні фарби, ніжні стосунки, музичний колорит, чарівність квітучого саду і смуток самотнього молодого ченця. Тепер Бузок для мене - яскравий символ боротьби маленької слабкої людини з величною квітучою, хмільною природою. Твір ніби із зростаючою силою розгортає і показує невідомі раніше нові грані. Тут яскраво виражена костандіївська концепція: краєвид не пасивний учасник картини. Це не пушкінська "байдужа природа", якій судилося "красою вічною сяяти". Природа Костанді завжди небайдужа, вона бере участь у всіх переживаннях людини. Це явище ми спостерігаємо і в інших його видатних роботах. У "Старичках" осіння природа своїм срібним теплим сяйвом зігріває, в їхній сумній самоті, що вже прожили життя людей. Чи користувався Костанді у своїх роботах методом імпресіонізму?

Безперечно. Але костандієвський імпресіонізм – особливий. Майстер не жертвував заради мальовничості душею та серцем. Тому Костанди не можна повністю віднести до послідовників Клода Моне (початківця імпресіонізму). Людство та гуманізм були його ідеалами. Ось у чому секрет невпинної чарівності робіт Костанді. Рєпін це добре розумів. Грецькі історики розповідають, що Платон, коли прийшла його передсмертна година, дякував долі за те, що народився людиною та греком. Чи знав це Костанді? Можливо. Сьогодні в Одесі є вулиця Костанді, меморіальна дошка Костанді, зірка Костанді на Алеї на Ланжеронівській. Сумно, що у зв'язку з війною не побачиш Бузок у музеї. Повернемось до неї після Перемоги.

На репродукції картина Костанді «Весняний бузок» 1902 рік"

Євген Голубовський, віце-президент ВКО