colontitle

Історія клубу

Всесвітньому клубу одеситів за 30!

Всесвітній клуб одеситів. Як і саме місто, що народило це дивовижне співтовариство, він унікальний. Спробуйте знайти Всесвітній клуб парижан або москвичів, римлян або берлінців – ні за що не знайдете: тільки жителі нашого міста, що з різних причин і в різний час виїхали з нього, продовжують вважати себе його городянами. Ніжна любов до Одеси змушує цих людей, де тільки можливо, знаходити один одного, упізнаючи земляка за неповторною вимовою, дивовижною жестикуляцією і, найголовніше, за образом мислення. Так у різних куточках світу почали створюватися дивні, на перший погляд, об'єднання людей – не за національною ознакою, не за релігією, не за політичними уподобаннями – лише за приналежністю до залишеного Міста.

7 листопада 1990 року, (див. відео) один мудрий одесит (а мудреців Одеса народжує вже понад два віки!) запропонував створити громадську організацію, гаслом якої стало: «Одесити усіх країн, об'єднуйтеся»! Ім'я цього мудреця – Михайло Жванецкий – зі щирою симпатією вимовляють на усьому просторі колишнього Радянського Союзу, тому що його літературна творчість допомагала людям не втрачати надію в «комуністичних буднях», а неофіційний титул «живого класика гумору» вже багато років заслужено належить йому. Михайло Жванецкий став першим (і незмінним) президентом Всесвітнього клубу одеситів. Віце-президенти – Євгеній Голубовский, відомий одеський журналіст, редактор газети клубу «Всемирные одесские новости», і Валерій Хаїт, колись капітан знаменитої одеської команди КВН, а нині головний редактор гумористичного журналу «Фонтан».
У складі Всесвітнього клубу одеситів і його Президентської ради – люди, яких добре знають в Одесі: промисловці, банкіри, юристи, артисти, художники, лікарі, письменники, краєзнавці, учені, музиканти. Можна сміливо сказати, що це інтелектуально-духовна еліта Одеси.
Принцип прийому – незмінний: новачкові потрібні рекомендації двох членів Клубу, ну і, звичайно, вступний і щомісячні внески.

У Клуб приймають і тих, хто нині живе у будь-якій точці світу. Одесити діаспори іменуються «віртуальними» членами Всесвітнього клубу одеситів.

З моменту утворення Kлубу (1990 рік) виходить його газета «Всемирные одесские новости». З 2000 року виходить альманах «Дерибасовская – Ришельевская». У стінах Клубу у 1997 році народився і вже згаданий журнал «Фонтан».

За участю Всесвітнього клубу одеситів було випущено чимало книг – твори Віри Інбер, Анатолія Фіолетова, Юрія Олеші, Юрія Михайлика, Давида Макаревського, «Вінок Мандельштаму», тритомник Володимира Жаботинського, збірка ранніх віршів Семена Кірсанова, «Кінармія» Бабеля з ілюстраціями Юхима Ладиженського...

На електронну адресу Всесвітнього клубу одеситів Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. надходить велика кількість листів його добровільних зарубіжних кореспондентів, а сайт Клубу www.odessitclub.org, створений у 2002 році, користується великою популярністю, і не лише серед одеситів. За статистикою сайт відвідали представники 192 країн світу. На сьогодні на сайт зайшло понад три мільйони відвідувачів, які проглянули понад сім мільйонів сторінок.

У каталозі «Читального залу» сайту ви знайдете велику кількість творів. На його головній сторінці розміщується і розділ «Відеотека клубу». Також на ній представлена створена у Всесвітньому клубі одеситів «Книжкова полиця», що зібрала твори авторів-одеситів і книги про Одесу іногородніх авторів (понад 500 найменувань). «Книжкова полиця» постійно оновлюється. Тут кожен відвідувач Клубу або сайту може знайти і придбати книгу.

У адресній базі сайту проводиться реєстрація одеситів, що проживають у різних країнах, з видачею посвідчення «Віртуальний член Всесвітнього клубу одеситів».

Зараз це місце – будинок на розі Маразліївської і Базарної вулиць – знає багато хто не лише в Одесі, а й далеко за її межами. Сюди заходять ті, хто приїхав до рідного міста погостювати, згадати минуле. Нерідко можна зустріти в Клубі почесних гостей, які, хоч і не народилися в Одесі, люблять це місто і приїжджають сюди на гастролі або з громадською місією. Так було з Ернстом Нєізвєстним, Резо Габріадзе, Петром Тодоровським, Йосипом Райхельгаузом, героєм космосу Георгієм Гречко та багатьма іншими.

Під егідою Всесвітнього клубу одеситів проводяться творчі конкурси, фестивалі, виставки. У художній галереї клубу виставляють свої роботи художники і фотографи Одеси, а іноді й гості з інших міст та країн. Тут проходять презентації книг, що вийшли в Одесі, прес-конференції з гостями міста.

Ось уже декілька років, як відновилася робота знаменитої «Зеленої лампи», що зібрала молодих одеських письменників і поетів.

Клуб є ініціатором багатьох міських акцій. Скажімо, за ініціативою Клубу провадився збір коштів на установку в Одесі пам'ятника видатному одеситові – письменникові Ісааку Еммануїловичу Бабелю. Автор пам'ятника – Георгій Франгулян – був вибраний за результатами проведення міжнародного конкурсу. Пам'ятник був відкритий у вересні 2011 року. Гроші на нього надходили з України, Росії, США, Німеччини, Ізраїлю, Грузії, Швеції, Канади, Франції. Клубом ініційована установка багатьох меморіальних дощок. Тільки у 2010-2011 роках встановлені дошки Ю. Олеші, Киріаку Костанді і Михайлу Врубелю. До дня міста (2 вересня 2010 року) Всесвітній клуб одеситів спільно зі студією «Нульовий кілометр» випустив електронний біографічний довідник «Вони залишили слід в історії Одеси».

Двері нашого Клубу завжди широко відчинені тих, кого хвилює життя Одеси і одеситів – незалежно від їх сьогоднішнього місця перебування. Цікавим життям живе Всесвітній клуб одеситів – дивовижне творіння прекрасного міста!

Координати Всесвітнього клубу одеситів:
65014, м. Одеса, вул. Маразліївська, 7.
Тел. (048) 725 45 67