colontitle

Історія одного розслідування.

 

У 2003 році на адресу Всесвітнього клубу одеситів прийшов лист, який редакція газети "Всесвітні одеські новини" розмістила в одному з номерів, як завжди розраховуючи на відгуки читачів.

То самое письмо из газеты "всемирные одесские новости"

Шановні пані та панове, я – єврейка, під час війни опинилася під німецькою окупацією. І вся моя родина загинула, вціліли тільки я та мати. У цьому нам допомогла Ганна Семенівна Михеєва, мешканка Одеси. Допоможіть мені, будь ласка знайти відомості щодо її долі. Підтвердження того, що під час війни вона мешкала в Одесі, потрібно для увічнення пам'яті про неї в інституті "Яд-Вашем" в Ізраїлі. Мною було надано прохання про це, і вони надіслали запит в Державний архів Одеської області, але отримали відповідь, що відомості про Ганну Семенівну Михеєву відсутні. Вона мешкала під час війни в Одесі у будинку № 9 чи № 11 (точніше не пам’ятаю, мені тоді було 12 років) по вулиці Гоголя. Я жила з нею з восени 1942 року до звільнення Одеси у квітні 1944 року. Після цього ми з матір'ю поїхали до Вінниці, де мешкали до війни. Незабаром до нас дійшли чутки про те, що Ганна Семенівна була заарештована. Буду вам дуже вдячна, якщо ви допоможете мені дізнатися про її долю, та зберегти пам'ять про цю сміливу та благородну жінку, яка під час війни допомагала не тільки мені.
З повагою,
Майя Ракітова

Пам'ятається, коли письменник Войнович попросив відшукати його одеську рідню, буквально через місяць ми змогли зв'язати близьких людей. А тут - мовчання.

Ракитова Майя Григорьевна

У 2009 році в Клуб зайшов дослідник-краєзнавець Ігор Комаровский, помічник Владимира Смирнова, автора унікальної багатотомної праці "Реквієм XX століття" – розповіді про жертв політичних репресій, який включає багато матеріалів з архіву СБУ – щоденники, листи, документи, а також публікація щоденника студента консерваторії в 1940 - 45 роках, а потім педагога музичної школи ім. П. Столярського В. А. Швеця.

Комаровский почав активно допомагати Клубу в роботі над електронним біографічним довідником "Вони залишили слід в історії Одеси".

У дослідника Комаровского був зібраний повний комплект нашої газети до 2003 року, поки вона продавалася в кіосках "Союзпечати". Ми на його прохання передали йому усі номери "Всесвітніх одеських новин" за останні шість років.

Серед численних листів читачів, що прийшли в Клуб, і, які були опубліковані в газеті, увагу І. Комаровского привернув лист від Майї Ракітової, і він вирішив з'ясувати долю Анастасії Михеєвої, про що просила автор листа.

Скрупульозна робота дала результати. Мені здається, матеріал дуже цікавий і необхідно, щоб одесити дізналися про долю людини з нашого міста, яка стала ще одним з Праведників Народів Світу.

Леонід Рукман, директор Всесвітнього клубу одеситів

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Лист Майї Ракітової, опублікований в 2003 р. в "Всесвітніх Одеських Новинах", – зараз вже величезна рідкість (все менше людей, через 70 років, шукають тих, хто допоміг їм вижити). У мене відразу ж з'явилося бажання спробувати допомогти авторові. Незабаром після мого звернення по електронній пошті до автора листа прозвучав дзвінок з Канади.

На початку нашого з Майєю Григорівною розмови я з цікавості поставив питання: скільки чоловік до мене відгукнулося на її прохання? І був дуже здивований, коли виявилось, що нікого з одеських журналістів, істориків і краєзнавців не зацікавила ця драматична людська доля.

Дуже багато хто сприймає історію як взаємовідносини держав, з чим я категорично не згоден. На мій погляд, для того, щоб дійсно зрозуміти і дізнатися, що реально відбувалося в попередні епохи, необхідно, як це ні складно, спробувати відновити долі конкретних людей, які, на мій погляд, і вершили справжню історію.

Сподіваюся, мене пробачить читач, але я спочатку все ж наведу деякі факти з історії сім'ї Майї Ракітової довоєнного періоду.

Її батько – Григорій Давидович Ракітов – був одним з організаторів становлення Радянської влади у Вінниці, потім, в 1918 р., став студентом і одночасно керівником підпільної студентської організації "Спартак" під час окупації Одеси австро-німецькими військами. Познайомився з Котовським, потім з 1919 по 1921 роки був на службі в армії – в дивізії Іони Якіра, комісаром. Згодом був на керівних посадах в Україні і Росії. З травня 1937 р. – голова Курського облвиконкому. На початку липня заарештований і в жовтні страчений в Москві. (Реабілітований в 1956 р.).

Пошук фото Григорія Давидовича виявився непростим.

Та все ж вдалося виявити фото Ракітова Г. Д, яке дивом збереглося. Свого батька Майя Григорівна майже не пам'ятає.

                                                     Майя Григорьевна с братом Леонидом Ракитов Григорий Давыдович

Мати Майї Григорівни, побоюючись арешту як подружжя "Ворога народу", переїжджала з дітьми з міста в місто. Війна застала її у Вінниці. У вересні 1941 р., під час розстрілів євреїв, Майї з матір'ю дивом вдалося уникнути цієї долі.

З часом вони обидві опинилися в румунській зоні окупації, де матері вдалося зробити новий паспорт собі (їй порадили подати заяву в поліцію, вказавши, що паспорт був відданий на обмін і новий отримати не встигла. П'ять свідків підтвердили цей факт).

Для того, щоб убезпечити доньку, Майю Григорівну хрестили. Тепер вони обидві за документами були православними. У 1942 р. у Вапнярці мати Майї випадково познайомилася з Анастасією Семенівною Михеєою, яка приїхала з Одеси до своєї подруги. Це і була та людина, яка врятувала Майю Григорівну, оскільки, незважаючи на "справжні" документи, зовнішність дівчинки видавала її національність. Майя-Маруся увесь час окупації Одеси прожила у Михеєвої на вул. Гоголя, 19.

Одесса, ул.Гоголя, 19

З розмови з Майєю Григорівною мені стало відомо, що тривалий час вона клопоче про присудження А. С. Михееєвій звання "Праведник народів світу" (але безуспішно, у зв'язку з тим, що у неї не було документів, що підтверджують достовірність фактів, про які піде мова пізніше). Також Ракітова вислала мені копію відповіді з Міжнародного Червоного Хреста, в якій йшлося, про те, що пошук відомостей про Михеєву закінчився безрезультатно.

Ответ из Международного Красного Креста

З розмови з Майєю Григорівною мені стало відомо, що тривалий час вона клопоче про присудження А. С. Михееєвій звання "Праведник народів світу" (але безуспішно, у зв'язку з тим, що у неї не було документів, що підтверджують достовірність фактів, про які піде мова пізніше). Також Ракітова вислала мені копію відповіді з Міжнародного Червоного Хреста, в якій йшлося, про те, що пошук відомостей про Михеєву закінчився безрезультатно.

Які ж були пред'явлені звинувачення, і що було поставлено за провину А. С. Михеєвій, вчительці хімії залізничної школи № 1? "Вихваляння дисципліни в румунських учбових закладах": Анастасія Семенівна констатувала той факт, що вивченню іноземних мов під час окупації приділялося значно більше уваги, чим в радянських школах. Крім того, спеціально відводилася година для виховної роботи, чого не було в радянських школах. "Учні в румунській школі навіть розступалися, даючи дорогу учителям, а у нас можуть збити з ніг".

Звинувачення в тому, що Михеєва навмисно не евакуювалася з метою співпраці з окупантами – бажання евакуюватися було, і навіть був квиток на пароплав, але через те, що в першу чергу евакуювалися сім'ї з дітьми, то сісти на пароплав вона не змогла.

"Розтління дисципліни в школі" – так, вона відпускала учнів з уроків, але в дуже холодні дні взимку.

"Дискредитація російських лікарів" – дійсно, після виїзду госпіталю з території школи залишилися бруд і безлад, але "ніякого наклепу не було".

"Вихваляння життя при окупації" – зарплати, отримуваною Михеєвою під час окупації, цілком вистачало для організації свого побуту, а після звільнення Одеси від окупантів Анастасія Семенівна, працюючи в трьох учбових закладах, постійно голодувала. Зарплату виплачували нерегулярно.

На суді знайшлися свідки, яких було, звичайно, дуже мало, але вони мали мужність говорити про невинність Михеєвої.

Звичайно, були й ті, хто підтримував звинувачення. І знову ми не знаємо, як добувалися ці свідчення так званих "антирадянських настроїв".

28 листопада 1960 р., проживаючи в Кіровограді, Михеєва написала заяву з проханням про реабілітацію. 9 листопада 1961 р. вирок 1945 р. був скасований, і вона була реабілітована. З документів, що стосуються реабілітації, чітко видно, як змінилася політична ситуація в країні. Ті ж люди, які, як свідки, в 1945 р. свідчили, сприяли засудженню Михеєвої, при перегляді справи під різними приводами відмовлялися від наданих раніше свідчень, кажучи, зокрема, що слідчий їх не так зрозумів і невірно записував відомості, що надавалися ними. До речі, не треба забувати, що люди, які знаходилися під час війни в евакуації, з великим упередженням відносилися до тих, хто залишався на окупованій території, не усвідомлюючи, можливо, що держава кинула в руки окупантів мільйони жінок, дітей, людей похилого віку.

З матеріалів реабілітаційної справи стало відомо, що Михеєва, як показали свідки, врятувала декілька єврейських дітей від загибелі (до речі, ще під час процесу 1945 р. про цей факт було вже відомо), а одна з них, дівчинка Маруся, і є та сама Майя Григорівна, яка в 2003 р. звернулася по допомогу у Всесвітній Клуб Одеситів.

Дізнавшись, що Михеєва вчилася в Інституті народної освіти в Одесі, я зайнявся пошуками її документів періоду навчання. Було виявлено особисту справу студентки Михеєвої, в якій була вказівка на те, що до Інституту народної освіти Михеєва А. С. навчалася на Вищих жіночих медичних курсах в Києві. З часом мені вдалося отримати копію особистої справи курсистки Михеєвої А.С.

                                                                      Личное дело студентки Михеевой 

Рухомий бажанням дізнатися якомога більше про Анастасію Семенівну, я побував в архіві Одеської залізниці (оскільки Михеєва до війни і після звільнення Одеси викладала у залізничній школі № 1, нині СШ № 16), і архіві Приморського районного відділу освіти, на території якого знаходиться ця школа. Побував я також і в самій школі. Цікавий збіг: в цій же школі, тоді ж, коли в ній викладала Михеєва, вчилася моя мати.

Вдалося встановити, що А. С. Михеєва також викладала у зуболікарській школі і технологічному технікумі харчової промисловості в Одесі.

Для повноти картини я звернувся в архів МВС Російської Федерації, оскільки в ньому зберігається документація по засудженим.

Крім того, я визнав за абсолютно необхідне звернутися в Державний архів Естонії (оскільки табір, в якому відбувала ув'язнення Михеєва А. С., знаходився в Нарві), для з'ясування відомостей про Анастасію Семенівну за документами табору, в якому вона відбувала термін за вироком. Була отримана копія її картки ув'язненої.

                             

З Національної бібліотеки Естонії була отримана наступна інформація (по табору, в якому знаходилася Михеєва А. С.): "У середині Другої Світової війни в Нарві і околицях функціонував під різним начальством і з різним контингентом табір - спочатку радянських військовополонених, потім – німецьких, а потім і політичних ув'язнених. До липня 1946 р. в таборі знаходилося 3000 осіб. Перша партія ув'язнених прибула після закінчення війни з України у кількості 2000 осіб. До складу табору входило три пункти: в Червоних Коморах, Івангороді, і ще один в околицях Нарви. У 1946 р. табір був переданий Управлінню по будівництву уранового комбінату". За відомостями з Державного архіву Естонії, табір ліквідований в 1955 р.

У зв'язку з тим, що Анастасія Семенівна реабілітована за рішенням Одеського обласного суду, то я звертався в архів Одеського апеляційного суду як правонаступника обласного.

Підведемо короткі підсумки.

Нещасливою склалася доля людини, яка, ризикуючи життям, рятувала єврейських дітей у важку годину для Батьківщини.

І все одно – пізніше або раніше перемагає справедливість.

Клопотання М. Ракітової було задовільним. Це визнали і в Яд-Вашемі, Меморіальному музеї Катастрофи і героїзму європейського єврейства (Голокосту) в Єрусалимі, де надається звання "Праведник Народів Світу".

Признание из Яд-Вашема

Званням удостоюються особи, які рятували на окупованих територіях євреїв в роки Другої Світової війни.

У Яд-Вашемі на Алеї Праведників Народів Світу висікають їх імена на стіні.

Вручається медаль або самому Праведникові Народів Світу, або його рідним.

В подальшому, я звернувся до мера Кіровограду, оскільки в 1961 р. рішення про реабілітацію Михеєва А. С. отримала, проживаючи в цьому місті.

За відомостями, отриманими з міськвиконкому Кіровограду, з'ясувалося, що А. С. Міхаєва працювала з 9.06.1954 р. по 21.02.1975 р. лікарем-лаборантом лікарні заводу "Червона зірка" (надалі – 4-а міська лікарня).

Померла Анастасія Семенівна 11 жовтня 1978 р.

Виявилось, що родичів А. Михеєвої в Кіровограді не залишилося, тому прийдеться їх і надалі шукати з метою вручення нагороди.

Ім'я А. С. Михеєвої буде висічено в Яд-Вашемі (Єрусалим) на стіні Алеї Праведників, а також на стелі у Прохоровському сквері в Одесі (Україна) серед інших імен Праведників світу.

Готова стаття була переслана в Канаду, звідки прийшла відповідь:

"Переглянула матеріал і усе уважно прочитала. Мене відразу ж охопило почуття полегшення, що завдяки Вашим зусиллям збережеться пам'ять про Анастасію Семенівну Михеєву.

З повагою,

Майя Ракітова

14.04.2011"

Інтернет-досье: 

Повністю матеріал про розслідування англійською мовою можна подивитися ТУТ

Ігор Комаровський, автор розслідування.